Tymczasowy ogród na Placu Teatralnym, nowe nasadzenia w parkach i na zieleńcach administrowanych przez ZTP

Opublikowany: 12 października 2016 13:18:35, przez Iwona Twarowska

Jak już informowaliśmy w dniach 23-25 września 2016 roku w związku z organizowanym przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia przy współudziale Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Fundacji „Ogrody Muzyczne” festiwalem muzycznym „La Folle Journee” – Szalone Dni Muzyki Zarząd Terenów Publicznych zrealizował budowę tymczasowego ogrodu na terenie Placu Teatralnego stanowiącego oprawę scenograficzną otoczenia budynku Teatru Wielkiego i samego Placu poprzez udekorowanie drzewami, krzewami i kwiatami.

Pomysł zagospodarowania terenu Placu Teatralnego podczas festiwalu podyktowany był tematem przewodnim całego festiwalu, którym była natura oraz planowaną prezentacją dzieł światowej muzyki związanej zwłaszcza z otaczającą nas przyrodą.

Teren ogrodu zajął powierzchnię około 3.200 mkw.

Do jego realizacji użytych zostało około 5,5 tysiąca roślin, w tym drzewa, krzewy, byliny, trawy ozdobne oraz rośliny sezonowe. Zgodnie z jednym z głównych założeń przedsięwzięcia materiał roślinny oraz elementy małej architektury (ławki) po zakończeniu funkcjonowania ogrodu na Placu Teatralnym zostały przeniesione na inne tereny administrowane przez ZTP na obszarze Dzielnicy Śródmieście. Rośliny z ogrodu wzbogaciły układy roślinne m.in. na terenach Parku Karola Bayera, Parku Traugutta, Ogrodu Krasińskich, Parku Kazimierzowskiego, Parku Janiny Porazińskiej, Parku im. marszałka Rydza-Śmigłego, Parku Mirowskiego, Skweru Bocheńskiego, Skweru ks. Jana Twardowskiego, Skweru Więźniów Politycznych Stalinizmu, Skweru S. Wisłockiego, Placu Dąbrowskiego, Placu Grzybowskiego.

Koszt budowy ogrodu wraz z opracowaniem dokumentacji projektowej, wykonaniem nasadzeń na terenach administrowanych przez ZTP, montażem ławek w Ogrodzie Krasińskich oraz pielęgnacją wyniósł 289.066,74 zł. brutto.

O wydarzeniu pisali m.in.:

Gazeta Wyborcza w dniu 24.09.2016 „To nie fatamorgana: plac Teatralny zmienił się w ogród. Zniknęły parkujące tu na co dzień samochody, pojawiły się drzewa, krzewy, byliny – w sumie 5,5 tysiąca roślin …” , „… Otóż na kilka dni, na czas Szalonych Dni Muzyki, z pl. Teatralnego zniknęły samochody. Cały plac przed wejściem głównym do Teatru Wielkiego zamieniono w ogród. Rosną tam trawa, kwiaty, krzewy, drzewa, stoi kilka ławek, a między nimi są alejki. I stała się rzecz niesamowita – otóż pl. Teatralny nagle ożył. Ludzie tu przychodzą, siadają na trawie, wylegują się na niej, odpoczywają. …”

TVN Warszawa w dniu 21.09.2016 „Obstawiony na co dzień samochodami plac Teatralny zmieni się w ogród otwarty na mieszkańców. Impuls do tej transformacji dał festiwal muzyczny. …”

TVN Warszawa w dniu 26.09.2016 „Zielony i tętniący życiem, pełen drzew i krzewów – taki był plac Teatralny przez trzy dni. Przyjazna przestrzeń przyciągnęła setki mieszkańców. Wielu z nich pytało :czy nie mogłoby zostać tak na stałe? . …”