W dniu 7 maja 2011 roku odbyło się otwarcie Multimedialnego Parku Fontann na Podzamczu.
Multimedialny Park Fontann jest jednym z zadań Projektu "Warszawski Węzeł Wodno - Rowerowy "Pedałuj i płyń" (bike & sail) - etap I" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Nowa atrakcja powstała na Skwerze im. I Dywizji Pancernej u zbiegu ulic: Boleść i Sanguszki, jako jeden z elementów ożywienia Starego Miasta i rewitalizacji Bulwaru Wiślanego. Głównym punktem parku jest fontanna multimedialna, której woda tworzy ścianę o wysokości 10 m i można na niej prezentować filmy oraz aranżować pokazy laserowe. Stanowi ona łącznik pomiędzy poszczególnymi strefami parku. "Park fontann", czyli zespół niezależnych obiektów działa jednocześnie, zwiększając tym samym atrakcyjność terenu i składa się z 4 fontann:

  1. fontanny głównej o powierzchni 2 200 m2,
  2. 2 fontann liniowych o powierzchni łącznej 600 m2,
  3. fontanny (sucha) dla dzieci o powierzchni 140 m2.

Fontanna główna odzwierciedla poprzednie oczko wodne. Natomiast fontanna liniowa stanowi uzupełnienie układu i zamknięcie widokowe w trakcie widowiska multimedialnego oraz odizolowanie skweru od Wisłostrady w zakresie hałasu, jak i zanieczyszczeń.

Dwa układy fontann - fontanny głównej i liniowej połączone są tunelem wodnym. Dodatkowym elementem jest fontanna dla dzieci - sucha. Jest ona oddalona od fontann prezentacyjnych, zlokalizowana w strefie zadrzewionej, stanowi element atrakcji wodnych. Całość układu "spięta" jest ławkami wijącymi się wzdłuż obrysu niecki wodnej. Łączna powierzchnia lustra wody zespołu fontann wynosi 2 850 m2 i mieści się w nich ok. 800 m3 wody. Łączna ilość zamontowanych dysz wynosi 367 szt., w tym 227 sterowane jest cyfrowo. Do oświetlenia obrazów wodnych użyto 295 reflektory LED RGB. Każdy z nich daje możliwości uzyskania 16 milionów barw. Efektów wizualnych dopełnia 15 watowy laser RGB i projektor multimedialny. Nad wszystkim czuwa centralna jednostka sterująca Show Music Controler.


Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka