Jak co roku na warszawskich ulicach pojawiły się ogródki gastronomiczne. W bieżącym roku postanowiliśmy wprowadzić drobne zmiany w zagospodarowaniu terenów administrowanych przez ZTP.
Najważniejszymi z nich jest nieustawianie ogródków w dwóch częściach, pomiędzy którymi miałby zostać pozostawiony ciąg pieszy. Naszym zdaniem pieszy ma mieć komfort poruszania się po warszawskich chodnikach, a nie poczucie przechodzenia przez restaurację. Dodatkowo, aby niepotrzebnie nie ograniczać miejsc postojowych w Śródmieściu, zawsze, gdy jest możliwość umieszczenia ogródka na chodniku bezpośrednio przy lokalu, nie wydajemy zezwoleń na zajmowanie SPPN.
Na ulicach, na których jest coraz więcej ogródków, funkcjonuje zasada, według której poszerzenie ogródków na część znajdującą się na jezdni następuje pomiędzy 15 czerwca a 15 września każdego roku, a w przypadku ul. Nowogrodzkiej, w stosunku do której było najwięcej skarg, ww. terminy zostały jeszcze skrócone tj. od 23 czerwca do 31 sierpnia. Przed tą datą i po niej ogródki są ustawiane jedynie na chodnikach.
Ponadto, od bieżącego roku, na części ulic (m.in. Nowogrodzkiej, Żurawiej, Poznańskiej, Emilii Plater, Hożej, Złotej) w Zarządzie Terenów Publicznych nie są opiniowane projekty organizacji ruchu dla pojedynczych ogródków, a jeden wspólny projekt. Takie rozwiązanie pozwoliło uniknąć chaosu w oznakowaniu po wdrożeniu organizacji ruchu, jak również dało narzędzie do racjonalnego
i całościowego spojrzenia na dany odcinek ulicy.